In the media - Other
Na Trubarjevi 72 v Ljubljani, kjer mestna občina po rušitvi nekdanje tovarne Rog gradi Center Rog, so predstavniki nevladnih organizacij in iniciativ pozvali k bojkotu projekta.
Kot so poudarili na novinarski konferenci, novi javni zavod v kulturi nastaja kljub kritikam javnosti, zato želijo odpreti javno razpravo o njegovi prihodnosti. Želijo si denarno popravo krivic za skvotanje prostorov tovarne Rog ter demokratično načrtovanje prostorov.
Na Trubarjevi 72 v Ljubljani, kjer mestna občina po rušitvi nekdanje tovarne Rog gradi Center Rog, so predstavniki nevladnih organizacij in iniciativ pozvali k bojkotu projekta. Kot so poudarili na novinarski konferenci, novi javni zavod v kulturi nastaja kljub kritikam javnosti, zato želijo odpreti javno razpravo o njegovi prihodnosti.
Pred gradbiščem, kjer je bila nekoč avtonomna tovarna Rog, zdaj pa je v gradnji Center Rog, so se zbrali člani skupine Avtonomna Tovarna Rog in pozvali k javnemu bojkotu.
V luči težav z gradnjo novega Centra Rog, ki naj bi zaživel prihodnje leto, so se povezale številne organizacije in iniciative, ki pravijo, da si v središču vse dražje prestolnice ne želijo še ene elitne kulturne palače, ampak od oblasti neodvisno institucijo, ki bi služila povezovanju ljudi od spodaj. Na Trubarjevi 72 v Ljubljani so pozvali k bojkotu projekta. Kot so poudarili, nov javni zavod v kulturi nastaja kljub kritikam javnosti, zato želijo odpreti javno razpravo o njegovi prihodnosti.
Na Trubarjevi 72 v Ljubljani, kjer mestna občina po rušitvi nekdanje tovarne Rog gradi Center Rog, so predstavniki nevladnih organizacij in iniciativ pozvali k bojkotu projekta. Kot so poudarili na novinarski konferenci, novi javni zavod v kulturi nastaja kljub kritikam javnosti, zato želijo odpreti javno razpravo o njegovi prihodnosti.
Z odprto razpravo o prihodnosti Roga bi lahko demokratično načrtovali nove prostore, so prepričani podpisniki bojkota, ki so ga danes zagnali prek spleta.
Polovica delavcev in delavk v kulturno-kreativnem sektorju v tem trenutku nima denarja niti za nov osnovni delovni pripomoček – računalnik, glasbilo in podobno – če se jim ta pokvari, kažejo najnovejši rezultati raziskave o stanju sektorja v času med in po epidemiji koronavirusa.
Eva Matjaž, raziskovalka in psihologinja, je zadnji dve leti s kolegi in kolegicami iz Kreativnega centra Poligon, ki s pomočjo sredstev Centra za kreativnost izvaja raziskavo, zakopana v te podatke. Ključne ugotovitve kažejo, da je sektor zaradi obsežne prekarizacije še posebej ranljiv, česar odhajajoča vladna politika – pa tudi nobena druga doslej – ni znala v dovoljšnji meri nasloviti.
The story of an autonomous political, cultural and social space in Ljubljana, Slovenia
The fragile and tense relationship between cultural practices and urban development can be best observed in urban spaces of transformation. One such space is Rog, a former bicycle factory in Ljubljana.
V soboto 25. marca se je v stavbi bivše tovarne Rog v središču Ljubljane začel izvajati nov socialni program. Kot je v svoji izjavi zapisala iniciativa, sestavljena iz neformalnih skupin in posameznikov, ki so začeli usposabljati 7000 kvadratnih metrov površin, v tem primeru „ne gre za klasično zasedbo prostora, temveč le za začasno spremembo njegove namembnosti“.
V sklopu dogodkov, ki jih je organizirala skupina TEMP v Galeriji Škuc, je bila v sredo 8. marca okrogli miza na temo Začasne rabe praznih prostorov v mestu. Udeležili so se je Miran Gajšek, Melita Bajuk in Karel Pollak z MOL, Jože Gornik iz Centra za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij in ostala publika.
Člani skupine TEMP smo galerijo v sklopu projekta Pogovarjanja začasno spremenili v naš delovni prostor. Služil je raziskovanju, razmišljanju in sporočanju o možnostih začasne rabe praznih prostorov v območju Stare Ljubljane in ostalih mestnih predelih. Praznih prostorov je v mestnem središču namreč vedno več in zaradi različnih vzrokov – lastninskih postopkov, previsokih najemnjim ali pa zaradi nepremičninskih špekulacij.
- Home
- About us
- In the media
- Other