Izjave za javnost
Spoštovani člani komisije,
pišemo vam z namenom, da vas informiramo in spodbudimo k temeljitemu premisleku o posledicah in vplivu, ki jih ima lahko vaša odločitev o Evropski prestolnici kulture (EPK) za mesto Ljubljana. Ker že obstajajo številne publikacije, ki problematizirajo sam projekt EPK tudi na ravni EU, se bomo omejili na lokalni kontekst, ki je za nas konec koncev najpomembnejši.
Pričujoče besedilo je hkrati tudi odprto pismo in je tako poleg naše želje po javni in transparentni komunikaciji namenjeno širši javnosti.
Vse odkar se je pojavila možnost, da naslov EPK preide v roke Mestne občine Ljubljana (MOL), do tega kritično izražamo skepso in strah. Našim kritikam se je pridružila tudi široka kulturniška scena, ko je postalo očitno, da je že pristop h kandidaturi MOL za EPK zaznamoval tipičen ekskluzivističen značaj. Kar mi v svojih kritikah že ves čas imenujemo avtoritarni pristop MOL, ni v primeru EPK nič novega, vendar se zdi pomembno, saj tokrat slednja predvideva podporo večmilijonske naložbe Evropske Komisije.
V roke nam je prišel zapisnik naroka za obravnavanje ugovora zaradi izvršbe, datiran 24.9.2020, iz Okrajnega sodišča v Ljubljani, kamor so bili poklicani upnik Mestna občina Ljubljana ter dva "dolžnika", bivša Rogovca. Tarča županovih obtožb sta ponovno osebi, ki se ju je občina kljub njuni nezavidljivi ekonomski situaciji pred dvema letoma odločila izdatno finančno izčrpavati.
Na zaslišanju sta ju Zoran Janković in MOL odvetnik Jože Klavdij Novak lažno obdolžila, da kljub prepovedi sodišča še vedno živita v Rogu, nekorektno sta poročala o Avtonomni Tovarni Rog (v nadaljevanju AT Rog) in izrekla veliko laži na račun obeh zaslišanih. Jasno je, da s takim manevrom občina poskuša preko bivših uporabnikov vršiti pritisk na preostalo skupnost AT Rog. V odgovor na to želimo predvsem razgaliti laži J. K. Novaka in Z. Jankovića, ki so zabeležene kot pričanje v zapisniku sodišča. Menimo pa, da je njun namen le še eden od jalovih poskusov, da bi dosegla izpraznitev AT Rog. Upamo, da bo sodstvo sledilo dokazljivosti teh izjav in bo tako tudi samo sprevidelo nesmisle in protislovja navedb J. K. Novaka in Z. Jankovića in prišlo do spoznanja, da sta krivo pričala.
Avtonomna tovarna Rog se že nekaj časa srečuje s težavami pri odvažanju smeti. Ker smo vpeti v sodobni svet potrošnje, v katerem posameznik neizogibno proizvaja prevelike količine odpadne embalaže, moramo v urbanem kontekstu imeti dostop do javne infrastrukture, ki je namenjena upravljanju s tovrstnimi odpadki.
Odkar je MOL stopila v novo poglavje hiper-gentrifikacije mesta Ljubljane, se je bilo mnogo prebivalcev mesta prisiljeno soočiti z vpeljavo novega režima ravnanja z odpadki. Določena so bila nova zbirna mesta za smeti preko sistema podzemnih zbiralnikov, do katerih se dostopa z elektronsko kartico. Ta sistem je bil za zdaj uveden le v turistično najbolj obljudenem centru mesta, da prejšnji smetnjaki ne bi kazili turističnih fotografij. Tak ustroj pa prehaja iz mestnega središča na sosednje soseske, saj potreba oblasti po nadzoru in novih donosnih poslih s smetmi narašča.
AT Rog s svojim obstojem že 14 let priča o tem, kaj prebivalci in prebivalke tega mesta potrebujemo. V zadnjih letih, obdobju gospodarske rasti, smo redno glasno in jasno nasprotovali kapitalističnemu pustošenju mesta, ki je ne le neposredno ogrožal obstoj Avtonomne tovarne, ene redkih preostankov izborjene skupnostne lastnine, ampak tudi širše in veliko bolj temeljno zajedal in uničeval možnost dostojnega življenja v Ljubljani.
BO EPK V ROKAH MOL RES IZRAŽAL SOLIDARNOST?
"Glavna vrednota kandidature Ljubljane za Evropsko prestolnico kulture 2025 je SOLIDARNOST. V hiši strpnosti smo doma" - objava facebook profila Ljubljana2025, Februar 11, 2020
Kratka pobuda Avtonomne Tovarne Rog
Kot večina Ljubljančanov tudi v AT Rog pozdravljamo morebiten pritok 50ih milijonov evrov za razvoj lokalne kulture iz naslova EPK. A kot so nas naučile izkušnje Wroclawa, Rijeke in nenazadnje Maribora, pozitiven učinek takšne investicije nikakor ni samoumeven. Brez transparentnega, demokratičnega in strateškega delovanja mestne uprave, se EPK lahko sprevrže v svoje nasprotje in postane priložnost za korupcijo, centralizacijo in izrinjanje prebivalcev. Zato se nam zdi za diskusijo o izvedbi kandidature za EPK vredno predstaviti našo izkušnjo z mestno upravo v zadnjem letu.
... Rogovci in Rogovke se vseskozi upiramo tej logiki in se borimo za mesto, ki ne meri svojih prebivalk in prebivalcev glede na njihovo finančno zmogljivost ali pa njihovo bližino z županom. Ostajamo na barikadah v borbi za Ljubljano, kjer bo prostor tudi za manj premožne prebivalce, za neprofitne vsebine, za pluralno družbo in za neavtoritarno samoorganizacijo. In ne nameravamo se skrivati za obvoznico. ...
V zadnjem desetletju smo v Ljubljani preko različnih mestnih iniciativ doživeli izjemen poudarek na promociji “urbanih kultur”, “kulturnih industrij” in drugih vročih fraz, ki domujejo v besedilih evropskih razpisov. V istem obdobju pa se je v centru prestolnice začel odvijati tudi družbeni eksperiment, ki so ga na področju propadle tovarne samoiniciativno zagnali prebivalci mesta. Tovarna Rog je spontana, takorekoč gverilska ulična tvorba – urbana kultura v svoji najbolj organski obliki. In je svojevrsten obrat izraza “kulturna industrija”, v smislu da je nekdanjo tovarno preobrazila v proizvodnjo neblagovnih dobrin – netržne umetnosti, netekmovalnega športa, neinstitucionalne politike. Prostor in skupnost v njem nikakor nista brez napak, a težko je spregledati paradoks, da mestnim oblastem, ki tako vneto promovirajo urbano kreativnost, ta eksperiment predstavlja neznosen madež, ki ga je potrebno za vsako ceno odstraniti iz središča mesta. Lahko bi trdili, da njihov panični odnos do tovarne pove več o mestni politiki kot o Rogu samem. Prav zato nam tovarna Rog ponuja izjemno priložnost, da se poglobimo v razvojne smernice ljubljanske mestne uprave in njihov vpliv na širšo družbo.
Včeraj je podjetje Euro Grad na Petkovškovem nabrežju na južni strani Tovarne Rog začelo z gradbenimi deli. Okoli 16:30 so delavci v spremstvu Matjaža Šuligoja s.p. in Jerneje Batič nenapovedano začeli postavljati gradbeno mrežo in naredili zarezo v asfalt. Na vprašanje uporabnikov in uporabnic Avtonomne Tovarne Rog, ki so se medtem nahajali v stavbi neposredno nad južno steno, so odgovorili, da bodo pričeli z rušenjem zidu.
Pričakovano je Zoki popestril dogajanje na Festivalu Roza Bagra, z izvajanjem klasične institucionalne predstave. Rogovke in Rogovci so odgovorili s sodobno participatorno intervencijo.
Okoli 16:30 so delavci Euro Grad, ob spremstvu oportunista Matjaža Šuligoja SP in Zokijeve wannabe kreativke Jerneje Batič, začeli z vzpostavljanjem gradbišča ob jugovzhodnem zidu (ob Ljubljanici) AT Rog, z namenom rušenja zidu. Začeti namreč hočejo gradnjo klančine še ene garažne hiše ter ostalo gentrifikatorsko navlako.
Nemudoma se je klicu odzvalo čez sto ljudi in še jih prihaja. Uporabnice in uporabniki ter podpornice in podporniki so s svojo prisotnostjo uspešno ižvižgali predstavo.
Poletje bo pestro in razgibano, zato vabimo vse zainteresirane na skupščino, ki se bo zgodila danes zvečer, ob 20:30 v Socialnem Centru Rog.
ŽIVELA ŽIVA BRARIKADA!
S skupščino proti šerifu Zokiju!
We are calling on all people that care for and believe in the value of autonomous spaces to join us in defending Rog and saving an important bulwark of DIY counterculture and grassroots opposition to gentrification and the hegemony of capitalism!
The Defensive Camp and Festival starts on the 31st of May! There will be barricades, music, workshops & skillsharing, and a range of other activities. You are welcome to contribute to the programme.